To my :)
| | | | |

Drużyna


Park maszynowy

więcej 

Co byś wybrał(a)?
Fiat Punto 1.4 Turbo
Fiat Punto 1.4 Turbo
czy
Alfa Romeo Stelvio 2.0 Turbo
Alfa Romeo Stelvio 2.0 Turbo

Czyszczenie silnika krokowego w TS´ach

Data dodania 2004-05-10 Galeria Autor: Wojtek
Temat silnika krokowego przewija się przez listę średnio kilka razy w roku, kiedy nowi lub troszkę starsi klubowicze zaczynają opisywać problemy z gasnącym silnikiem po zdjęciu nogi z gazu, falowaniem obrotów i tym podobnych objawach.

Przyczyną prawie w 99% przypadków jest przywieszony, zawieszający się lub unieruchomiony silnik krokowy (unieruchomienie silnika krokowego może spowodować brak wolnych obrotów (cały czas wysokie) lub gaśnięciem non stop samochodu).

Wszystkie zaś objawy zazwyczaj są efektem zabrudzenia wewnętrznego tegoż silnika. Dlatego profilaktycznie przy każdej wymianie filtra powietrza należało by go wyczyścić tak samo zresztą jak przepustnicę. Opis czyszczenia przepustnicy dostępny jest także w naszych poradach pod adresem http://fanta-team.org/porady.php?tid=6

Do wyczyszczenia silnika krokowego z narzędzi potrzebny jest jedynie śrubokręt z końcówką tyou torx, dla niewtajemniczonych to taki udziwniony imbus :), zdjecie śrub (foto 2) oraz końcówki (foto 3) dostępne w galerii po kliknięciu na zdjęcie w tym artykule.

Silnik krokowy (jak juz nawet średnio pojętny umysł zdążył zauważyć) jest powiązany z przepustnicą i tam tez się on znajduje (foto 1), taka czarna skrzyneczka przykrecona do górnej części przepustnicy. W celu demontażu należy odpiąć kabelek odkręcić 2 śruby. Silnik (przynajmniej ja) czyściłem szmatką owiniętą na śrubokręcie oraz środkiem czyszczącym w spray´u, na koniec kropla wd40. Samą przepustnicę jedynie szmatką, może być lekko zwilżona także czymś do czyszczenia.
Po operacji glancowania silniczka od wewnątrz (foto 4,5,7) czyścimy także przepustnicę (foto 6). Następnie zakładamy wszystko w kolejności odwrotnej do kolejności demontażu i cieszymy się brakiem falowania obrotów czy też innych wczesniej opisanych objawów.

W skrajnych przypadkach konieczna będzie wymiana silnika, choc ktoś na liscie ma zamiar rozebrac takowy na czynniki pierwsze w celu ew wymiany np przywieszonych szczotek... sam bym się tego podjął, ale czy ktos ma "zepsuty" silnik krokowy do oddania do celów labolatoryjnych ? :)
chętnie się nim zaopiekuję....

Data dodania 2004-05-10 Galeria Autor: Wojtek
Nie odpowiadamy za jakiekolwiek szkody wynikłe ze stosowania wyżej wymienionych informacji. Nie jesteśmy zawodowymi mechanikami, chętnie wysłuchamy wszelkich uwag na temat powyższego tekstu.


Spotkania

więcej 

Porady techniczne

więcej 

Przepisy kulinarne

więcej