To my :)
| | | | |

Drużyna


Park maszynowy

więcej 

Co byś wybrał(a)?
Alfa Romeo Spider V6 TB
Alfa Romeo Spider V6 TB
czy
Alfa Romeo MiTo 1.4 TB
Alfa Romeo MiTo 1.4 TB

Wymiana świec w TSie

Data dodania 2003-05-06 Galeria Autor: Wojtek
Tym razem zabieramy się za czynność na tyle banalną że każdy powinien sobie z nią bezproblemowo poradzić. Wymianę świec o ile nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności wykonuje się co ok. 80-100 tys km i każdy szanujący się alfista posiadający TS’a bądź też nie, powinien choć raz wykonać ją samoczynnie :), wiecie trzeba utożsamiać się jakoś ze swoim samochodem, pozatym nic tak nie poprawia nastroju jak grzebanina przy samochodzie, brudne pocięte ręce, smar pod paznokciami to jest to :).

Z potrzebnych narzędzi:

Klucz imbusowy do odkręcenia pokrywy
Klucz nasadkowy 10-tka do odkręcenia modułu z kablami WN
Klucz do świec, w tym miejscu chciałbym przestrzec każdego przed kupnem "kluczy do świec" za ok. 10 pln jest to tzw. tragedia, ja nabrałem się i udało mi się takowy złamać w kilka sekund, a ponieważ była to późna pora w sobotę a bardzo chciałem te świece wymienić więc jak będzie widać na zdjęciach wykonałem sobie taki klucz własnoręcznie, ale do rzeczy.

Z potrzebnych umiejętności:

Umiejętność kręcenia tymi wszystkimi kluczami :D

Tak więc w po kolei:

1) Odkręcamy pokrywę, tę z napisem TWIN SPARK, używając uprzednio przygotowanego klucza imbusowego, lub śrubokręta z imbusową końcówką. (Patrz zdjęcie 1)

2) Następnie należy odkręcić "moduł" z kablami WN kluczem nasadkowym nr 10 (3 śruby zaznaczone na zdjęciu 2) oraz zdjąć w/w moduł. (zdjęcie 3)

3) Przechodzimy do punktu kulminacyjnego całej operacji, czyli wykręcamy świece, nie należy się przejmować tym że trzeba będzie użyć troszkę siły. (zdjęcie 4) Klucz do świec ma tę fajną dodatkową przewagę nad zwykłym kluczem nasadkowym, że posiada wewnątrz gumową wkładkę która umożliwia utrzymanie świecy w kluczu nawet w pozycji pionowej. (zdjęcie 5) (świece powinno się wykręcać na zimnym silniku by Andrzej C.)

4) Po wykręceniu świec należy wkręcić nowe, czyli świeca w klucz i w pionie wkręcamy delikatnie ręką obracając klucz nie za mocno, dopiero po wkręceniu powinniśmy poczuć opór, teraz dokręcamy świece nie na "chama", mocno ale bez przegięcia, workshop manual mówi o momencie równym (do uzupelnienia) . Kto ma klucz nanometryczny to nie ma problemu, tylko kto takowy ma w zaciszu swojego garażu?:) chyba tylko Pan Jasio o ile sobie dobrze kojarzę.
(przed wkreceniem gwint swiecy należy posmarowac by Andrzej C.)

5) Następnie montujemy wszystko w odwrotnej kolejności rozmontowywania

6) Odpalamy sprzęt – działa? ... Musi :)

A już niedługo jak dobrze pójdzie, będziemy wymieniać klocki w Lusso… Mirek już badał teren a przy okazji pewnie i Mariusz się załapie.

Data dodania 2003-05-06 Galeria Autor: Wojtek
Nie odpowiadamy za jakiekolwiek szkody wynikłe ze stosowania wyżej wymienionych informacji. Nie jesteśmy zawodowymi mechanikami, chętnie wysłuchamy wszelkich uwag na temat powyższego tekstu.


Spotkania

więcej 

Porady techniczne

więcej 

Przepisy kulinarne

więcej